Online Katalog
WhatsApp Telefonla Bilgi Alın

Mimar

Emre Kunt Kimdir?

EMRE-KUNT Alman Lisesini bitirdikten sonra, 1969’da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olan Emre Kunt sonrasında Avusturya’da Şehircilik İhtisası yapar. 1984’e kadar İstanbul’daki bürosunda çalışmalarını devam ettirdikten sonra 1984 yılında Bodrum’a yerleşir.

“O zamanlarda Bodrum yeni gelişmekte olan bir yerdi. İstanbul’un problemlerinden kaçmak ve daha mimarca çalışabilmek için Bodrum’u seçtim.” diyor. Bodrum’daki otel, konut, pansiyon ve lokanta gibi turizm ve konut yapılarında yoğun çalışmaları olan Emre Kunt, bu arada “Bodrum ‘un Havaalanının yapımına yakın bir tarihte kılık değiştirmeye başladığını ve bir anda İstanbul’un tatil beldesi haline dönüştüğünü ve İstanbul’un kalburüstü tabakasının tercih ettiği bir yer halini aldığını vurguluyor.

Dolayısıyla yapılaşma da değişmeye başladı. Çünkü Bodrum ‘da geçici konaklama ve turistik amaçlar için yapılan tipik Bodrum yapıları zorlanmaya başladı ve daha büyük evlere daha çeşitli mimari arayışlara gereksinim duyuldu. Biz de bu ihtiyaçlara cevap verecek tasarımlara öncelik verdik” diyor ve prensipleri hayat görüşünü ve tutkularını şöyle sıralıyor:

 

  1. Yerel dokuyu bozmadan Akdeniz ve Ege mimarisinin kendine özgü tarzıyla bütünleşen, ve işlevsel bütünlükle çevreyi birleştirebilen yapılardır. Binaların kendine özgü yaratımlarının olması ve bunların günün moda olan trendler ile karıştırılmaması gerekir.
  2. Yaşam felsefemiz ile bütünleşmeyen objeler kullanılmaması ve evlerin ait oldukları şahıslar gibi kendi karakterlerini yansıtması gerekir.
  3. Moda akımlara çok öncelik vermem, binanın iç yapısının karakter taşımasını isterim. Böylece her moda değişikliğinde binayı yeni baştan dekore etmek ihtiyacını duymazsınız.
  4. Son tutkum; yeni inşa ettiğim 1939’ların çizgisini taşıyan ve içinde koleksiyonumdan klasik ekipman bulunan 32m boyunda ki yatımız ile devam eden trawler tipi yatların dizaynı ve imalatı…
  5. İdealleri uğruna misyon yüklenen ve bunlardan taviz vermeyen insanlar benim kahramanlarım olmuştur.
  6. Genellikle çevre özellikleri beni çok etkiler, bunlardan projelerimde kullanmaya öncelik veririm.
  7. Evler sahiplerine özel olmalıdır. Bu evleri yapan mimarlar kendi egolarından arınıp, ev sahipleri için en uygun çözümleri getirmelidirler. Biz de evimizi yaparken kendi yaşam felsefemizi ihtiyaçlarımıza göre düzenlemeyi ön planda tuttuk.
  8. Ayrıca Tarihi Figürler ve Model maketleri tutkum devam etmektedir.